Baja Polska

Baja Poland: Puchar Świata FIA w rajdach terenowych

Rajd Baja zagościł w Polsce w 2009 r. Dwa lata później, III edycja zawodów Baja Poland została po raz pierwszy włączona do Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych. Od tej pory, nieprzerwanie jest jedną z rund najbardziej prestiżowych rozgrywek w tej dyscyplinie sportowej. Tradycyjnie w Szczecinie zlokalizowana jest baza rajdu i tam też odbywa się Prolog. W kolejnych dniach, zmagania przenoszą się do Drawska Pomorskiego i gminy Dobra. W ciągu wielu lat rywalizacji, losy zwycięzców najczęściej rozstrzygały się na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim. To tutaj triumfatorzy odrabiali straty lub trwonili przewagę. Tutaj też odpadali najwięksi faworyci.

Baja Poland, czyli kilka wydarzeń w jednym

Rajd Baja Poland to od 2011 r. część Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych. Jednak w ramach tego najbardziej prestiżowego rajdu terenowego w Polsce, rozgrywane były również inne ważne zawody, m.in. runda Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej (CEZ), Rajdowe Mistrzostwa Polski Samochodów Terenowych (RMPST), Mistrzostwa Czech oraz Słowacji, Puchar Polski Samochodów Terenowych, a także Puchar Polski w rajdach Baja czy Dacia Duster Elf Cup. Organizacja wydarzenia, które skupia w sobie tak wiele kategorii, to nie lada wyzwanie. Jednak organizatorzy sprawili, że Szczecin i okolice stały się wyjątkowym miejscem na mapie Polski. Z roku na rok, serca kibiców biły coraz mocniej na dźwięk setek silników. Cała otoczka wydarzenia w ciągu kolejnych lat zmieniała się nie do poznania. Rajd Baja Poland został przez organizatorów wypełniony po brzegi oryginalną i atrakcyjną treścią.

Poligon wojskowy – zmora czy największe wyzwanie?

Od 2011 r. rajd Baja Poland wyglądał zupełnie inaczej. Podczas III edycji zawodów, kierowcy po raz pierwszy w historii rywalizowali na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim. Sobotni etap stał się najtrudniejszym wyzwaniem dla uczestników rajdu. Ponad 200-kilometrowe odcinki specjalne skrywały w sobie wiele tajemnic. Sporo nierówności, rowy przeciwczołgowe, okopy i błotniste drogi były zmorą dla wielu kierowców, szczególnie tych mniej doświadczonych. W różnych edycjach rajdu, to właśnie na trasie poligonu odpadali najwięksi faworyci zawodów, m.in.: Khalifa Al-Mutaiwei oraz Jean-Louis Schlesser (2012), Nasser Al-Attiyah (2014), Krzysztof Hołowczyc (2016- 2018), Martin Prokop (2018).

Dominator Hołowczyc

Pierwsza edycja rajdu nie była szczęśliwa dla Polaków. W ciągu pierwszych dziesięciu lat organizowania rajdu, tylko w 2009 r. na podium w klasyfikacji końcowej nie znalazł się żaden polski kierowca. Pierwszymi triumfatorami Baja Poland byli Węgrzy: Balázs Szalay oraz László Bunkoczi. Tamtą imprezę źle wspomina Krzysztof Hołowczyc, który wówczas debiutował na polskiej ziemi w rajdach terenowych. Awaria samochodu wykluczyła go z udziału w zawodach. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze. Popularny „Hołek” wrócił do rywalizacji rok później i wygrał II edycję rajdu. Jak się okazało, był to początek dominacji Hołowczyca w Baja Poland. W latach 2009-2018, jeden z najbardziej znanych kierowców w Polsce stawał na podium tych zawodów siedmiokrotnie, z czego pięć razy na najwyższym stopniu. Do 2018 r. był jedynym polskim kierowcą, który wygrywał w tej imprezie. Podczas X edycji Baja Poland, drugim Polakiem, który wygrał ten prestiżowy rajd, został Jakub Przygoński.

Toyota vs MINI

Podczas wielu edycji rajdu Baja Poland, rywalizacja toczyła się nie tylko między kierowcami, ale również między samochodami. Patrząc na historię zawodów, śmiało można stwierdzić, że świetne umiejętności za kierownicą to nie wszystko. Aby zwyciężyć w Baja Poland, trzeba było jechać naprawdę dobrą maszyną. W latach 2009 – 2018, aż sześciokrotnie zwyciężali kierowcy Toyoty Hilux Overdrive i MINI All4 Racing. Co więcej, Toyota nie schodziła z podium rajdu Baja Poland od 2012 r. Stało się tradycją, że fani rajdów terenowych byli świadkami pojedynków dwóch gigantów, szczególnie w latach 2015-2016, kiedy to toczyła się fantastyczna rywalizacja dwóch mistrzów kierownicy: Krzysztofa Hołowczyca i Nassera Al-Attiyaha.

Jak wspomóc rozwój rajdu Baja Poland?

Coroczny rajd Baja Poland jest z pewnością jednym z największych wydarzeń na motoryzacyjnej mapie Polski. Warto wspierać organizatorów zawodów, aby ranga tego wydarzenia wciąż rosła. Szczególną rolę odgrywają sponsorzy, których wsparcie jest niezwykle istotne. Sponsor tytularny rajdu Baja Poland jak dotychczas zmieniał się dość często, stąd też częsta zmiana nazwy rajdu, który na przestrzeni ostatnich lat kolejno nazywał się: w 2015 r. - LOTTO Baja Poland, w 2016 r. - Columna Medica Baja Poland, w 2017 r. - ORLEN Baja Poland, a w roku 2018 ponownie Columna Medica Baja Poland. Poza sponorami tutularnymi, we wsparcie rajdu zaangażowały się również inne firmy, m.in.: Polcast, Tenzi, DDB Auto Bogacka, centrum ogrodnicze Rajski Ogród czy sklep z częsciami motoryzacyjnymi RAJDY 4x4. Rajdy Baja Poland są niezwykle ciekawym wydarzeniem, być może więc możliwość zaprezentowania swojej marki na jego tle przyciągać będzie również inne firmy, których działalność kierowana jest do miłośników sportu i motoryzacji. Być może któryś z bukmacherów pokusi się o zostanie sponsorem rajdu, gdyż jak możemy zaobserwować w ostatnich latach, firmy bukmacherskie bardzo chętnie angażują się w aktywność sponsoringową sportu, a zakłady na rajdy samochodowe są szeroko dostępne w ofercie bukmacherów. Może organizatorom rajdu uda się pozyskać sponsorów z innych branż, np. koncernów paliwowych czy firm zajmujących się produkcją opon samochodowych. Trzymajmy kciuki, gdyż wsparcie sponsorskie dla rajdu jest niezwykle ważnym elementem jego rozwoju.

Jak rajd Baja Poland może wesprzeć każdy z nas? Indywidualne możliwości wsparcia rajdu nie są z pewnością tak duże jak w przypadku potężnych firm, jednak każdy z nas również może dołożyć swoją cegiełkę. Przede wszystkim warto uczestniczyć w zawodach w roli kibica, opowiadać o rajdzie wśród znajomych czy publikować na temat rajdu artykuły w Internecie. Każda forma pomocy jest cenna, aby nasz ukochany rajd z każdym rokiem rósł w siłę!