Baja Polska

Baja Poland – informacje o rajdzie

Rajdy Baja organizowane są od lat 60-tych na całym świecie. Nazwa rajdu pochodzi od Baja California – stanu w Meksyku na Półwyspie Kalifornijskim. W Polsce, po raz pierwszy ten rajd odbył się w 2009 r. pod nazwą Baja Poland. Była to jednocześnie piąta runda Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych i siódma odsłona Pucharu Europy Centralnej.

Rajdy Baja

Baja to rodzaj rajdu terenowego, który przeprowadzony jest w ciągu jednego lub dwóch dni. Łączna długość trasy podczas dwudniowych zawodów nie może przekroczyć 1200 km. Kierowcy mają prawo do 8-20 godzin odpoczynku między kolejnymi etapami. Międzynarodowa Federacja Samochodowa postanowiła w 2005 r. stworzyć odrębną serię, przeznaczoną wyłącznie dla rajdów Baja. I tak powstał Międzynarodowy Puchar Rajdów Terenowych Baja FIA. Wymagana minimalna długość prób sportowych wyniosła dla tego pucharu 400 km. Niespełna sześć lat później, w styczniu 2011 r. rajdy Baja zostały włączone do Pucharu Świata i powstało jedno trofeum – Puchar Świata FIA w rajdach terenowych.

Baja Poland

Rajd Baja Poland rozgrywany jest corocznie od 2009 r. Od 2011 r., impreza ta jest cyklicznie wybierana przez FIA jako jedna z rund najbardziej prestiżowej serii w tej dyscyplinie sportu – Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych. Tradycyjnie już na przełomie sierpnia i września, miasto Szczecin i jego okolice zamieniają się na kilka dni w arenę zmagań najlepszych kierowców rajdowych na świecie. Uczestnictwo w tak wyjątkowym wydarzeniu, to dla kibiców gwarancja wielkich emocji. Rajd Baja Poland to stały punkt w kalendarzu Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych. Runda Baja Poland od wielu lat cieszy się sporym uznaniem Międzynarodowej Federacji Samochodowej. Impreza odbywa się w Szczecinie oraz na terenach Gminy Dobra i poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim. Z roku na rok, wydarzenie cieszy się coraz większym zainteresowaniem zawodników, kibiców i mediów. Z każdą kolejną edycją rajdu, organizator wprowadza nowe pomysły i rozwiązania, dzięki czemu impreza stoi na wysokim poziomie, zarówno organizacyjnym jak i sportowym. O skali sukcesu świadczy jubileuszowa, już dziesiąta edycja Rajdu Baja, która odbyła się w 2018 r. Była to jednocześnie siódma z rzędu runda, zaliczana do Pucharu Świata FIA.