Baja Polska

Baja Poland 2010 – triumf Hołowczyca

W dniach 3-5 września 2010 r. Automobilklub Gorzowski po raz drugi zorganizował rajd Baja Poland w okolicach Szczecina. Była to równocześnie runda FIA CEZ Trophy, Rajdowe Mistrzostwa Polski Samochodów Terenowych oraz Mistrzostwa Czech i Litwy. Na starcie rajdu liczącego ponad 430 km stanęło 23 samochody i 5 quadów. Po nieudanym debiucie, ogromną chęć zwycięstwa w II edycji Baja Poland miał Krzysztof Hołowczyc. Rajdowa „jedynka” wystawiła do zawodów dakarowy samochód – Nissan Navarra.

Świetna organizacja

Szczecin, Dobra i Police były areną zmagań kierowców, biorących udział w Baja Poland 2010. Organizatorzy, po doświadczeniach z pierwszej edycji rajdu, już na wiele tygodni przed rozpoczęciem zawodów wjechali ciężkim sprzętem na trasę, poprawiając nierówności i usypując widowiskowe „hopy”. To miał być kolejny krok do przodu w organizacji tego wielkiego, sportowego przedsięwzięcia. Automobilklub Gorzowski przygotował również mnóstwo atrakcji w miasteczku rajdowym w Szczecinie. Postawiono scenę oraz strefy serwisowe, przegrupowania i punkty gastronomiczne. Dla najmłodszych czekał balon widokowy, z którego można było śledzić zmagania kierowców na trasie i podziwiać piękny krajobraz miasta i okolic. Sporym zainteresowaniem cieszył się „show car” – pełnowymiarowy samochód, w którym przez chwilę można było poczuć się jak prawdziwy kierowca rajdowy.

Faworyt nie zawiódł

To, co najważniejsze, działo się jednak na trasie zawodów. Doskonale radził sobie Krzysztof Hołowczyc, który do rajdu startował jako lider klasyfikacji Międzynarodowego Pucharu FIA w Rajdach Cross-Country Bajas. Wielki faworyt publiczności nie zawodził i prowadził w imprezie od samego początku. Jednak na dziesiątym odcinku specjalnym, team Hołowczyc/Fortin przeżył chwilę grozy. Podobnie jak przed rokiem, awarii uległ ich samochód. Na trasie doszło do dramatycznej sytuacji, gdyż „Hołkowi” urwała się przednia półoś i stracił wszystkie hamulce. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Doświadczony polski kierowca poradził sobie z tą niebezpieczną sytuacją jak prawdziwy mistrz. Po kilkunastominutowej naprawie, ekipa jadąca Nissanem Navarra powróciła na trasę i dokończyła etap. Był to jedyny odcinek rajdu, w którym nie zwyciężył Krzysztof Hołowczyc. Najpopularniejszy polski kierowca rajdowy nie dał szans rywalom i odniósł swój pierwszy triumf w Baja Poland. Drugie miejsce w wyścigu zajął Włodzimierz Grajek i Rafał Ciepły. Reprezentanci Automobilklubu Wielkopolskiego stracili do zwycięzcy ponad trzydzieści minut. Na najniższym stopniu podium stanął rodzinny zespół w składzie Dariusz i Małgorzata Żyłowie. Z kolei w klasyfikacji quadów zwyciężył Klaudiusz Rostowski, który wyprzedził Adriana Bernata i Michała Trafiałka. W Baja Poland 2010, jako kierowca wystartowała również jedyna kobieta - Klaudia Podkalicka. W klasyfikacji generalnej mistrzostw zajęła doskonałe 12 miejsce, natomiast w kategorii T2 zdobyła srebrny medal.