Baja Polska

Legendy rajdu Baja Poland

Rajd Baja Poland zainaugurował w 2009 r. na terenach Szczecina i okolic. Od tego czasu w imprezie wystartowało setki zawodników z całego świata, a wśród nich wielkie tuzy rajdów terenowych. Oto oni:

Krzysztof Hołowczyc

Popularny „Hołek” to jeden z najbardziej utytułowanych kierowców rajdowych w Polsce. Krzysztof Hołowczyc to wielokrotny mistrz Polski i mistrz Europy z 1997 r. Zdobywca 3 miejsca w legendarnym rajdzie Dakar w 2015 r. Określany mianem „Króla Szutrów”. W 2013 r. zdobył Puchar Świata FIA w rajdach terenowych. W rajdzie Baja Poland uczestniczył od samego początku. I edycja w 2009 r. była dla niego debiutem w rajdach terenowych przed polskimi kibicami. Niestety, awaria samochodu w Prologu nie pozwoliła mu wystartować w zawodach. Jednak kolejne edycje imprezy wiążą się z wielką dominacją Hołowczyca. Profesjonalną karierę sportową zakończył w wieku 53 lat, tuż po triumfie w Baja Poland 2015. W głównej mierze dzięki staraniom „Hołka”, Baja Poland na stałe wpisała się do kalendarza Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych. Polski kierowca w 2012 r., za wybitne zasługi na rzecz krajowego sportu motorowego został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Nasser Al-Attiyah

Katarski kierowca rajdowy to wielokrotny mistrz swojego kraju i triumfator w Rajdowych Mistrzostwach Świata w 2006 r. w klasie samochodów produkcyjnych. Dwa lata później zdobył Puchar Świata FIA w rajdach terenowych. Regularny uczestnik rajdu Dakar, w którym zwyciężył m.in. w 2011 r. Na igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 r. zdobył brązowy medal w skeecie – strzelectwie sportowym. Wielokrotny uczestnik rajdu Baja Poland. Startował w tych zawodach m.in. w 2016 i 2017 r., kiedy wraz z francuskim pilotem Mathieu Baumelem sięgał po triumf w klasyfikacji końcowej.

Stephane Peterhansel

Peterhansel to prawdziwa legenda rajdu Dakar, w którym kilkanaście razy zwyciężał zarówno na motocyklu, jak i samochodem. Swoją pierwszą wygraną w najbardziej prestiżowym rajdzie terenowym odniósł w 1991 r. na motocyklu Yamaha YZE750T. W kategorii samochodów po raz pierwszy triumfował w 2004 r., jadąc Mitsubishi Pajero. Polscy kibice doskonale pamiętają francuza z 2011 r., kiedy rywalizował z Krzysztofem Hołowczycem o zwycięstwo w III edycji Baja Poland. Peterhansel prowadził do ostatniego odcinka specjalnego, jednak podczas decydującego OS-u wypadł z trasy i utknął w rzeczce. Postawą fair play wykazał się polski kierowca, który pomógł rywalowi wrócić do zawodów. Ostatecznie Peterhansel zakończył rywalizację w Baja Poland na drugim miejscu, uznając wyższość „Hołka”.