Baja Polska

Baja Poland 2011 – wzorowa postawa Hołowczyca

W dniach 9-11 września 2011 r. w ramach Pucharu Świata w rajdach terenowych FIA, odbyła się III edycja Baja Poland. Zawody połączone były z Targami Motoryzacyjnymi MOTOSHOW. Obie imprezy zostały zorganizowane na terenach Szczecina i gmin Dobra oraz Drawsko Pomorskie. Baja Poland 2011 gościła czołowych kierowców świata, a największą gwiazdą był najlepszy polski kierowca – Krzysztof Hołowczyc oraz dziewięciokrotny triumfator legendarnego rajdu Dakar – Stephane Peterhansel.

Ranga zawodów i charakterystyka rajdu

III edycja rajdu Baja Poland była rundą kandydacką Pucharu Świata w rajdach terenowych FIA. Zawody były jednocześnie rundą Pucharu Europy Centralnej w rajdach terenowych FIA, Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych, Rajdowego Pucharu Polski Cross Country, Pucharu Republiki Słowacji oraz Międzynarodowych Mistrzostw Republiki Czeskiej. Rajd Baja Poland 2011 składał się z Prologu i siedmiu odcinków specjalnych o łącznej długości 408 km. Całkowita długość rajdu wyniosła 713,4 km. Po raz pierwszy, oprócz Szczecina i gminy Dobra, rajd obejmował tereny poligonu wojskowego w Drawsku Pomorskim.

Zwycięstwo fair play

Rajd Baja Poland 2011 wygrała załoga Orlen Team w składzie Krzysztof Hołowczyc i Jean-Marc Fortin. Było to drugie zwycięstwo z rzędu tego duetu. Jednak to, co kibice najbardziej zapamiętali z tej imprezy, to ogromne poświęcenie i postawę fair play polskiego mistrza rajdowego. Kiedy na ostatnim OS-ie liderujący Stephane Peterhansel wypadł z trasy i wpadł do rzeczki, na pomoc ruszył mu „Hołek”. Po czternastominutowej akcji ratunkowej, Francuzowi udało się wrócić na trasę. Nie zdołał on już jednak podjąć walki z Polakiem i na metę dojechał ze stratą prawie ośmiu minut.

Nie tylko wyścigi

Baja Poland 2011 nie były związane tylko ze zmaganiami kierowców. Tradycyjnie powstało miasteczko rajdowe. Wydarzeniu towarzyszyły również Targi Motoryzacyjne MOTOSHOW, na których swoje oferty prezentowali sprzedawcy akcesoriów, dealerzy samochodowi i motocyklowi, a także usługodawcy motoryzacyjni. Sporym zainteresowaniem cieszyła się Autodemolka – wyścigi samochodowe z udziałem ponad 20 zespołów. Organizatorzy po raz kolejny zadbali o strefę kibica. Fani zgromadzeni w miasteczku mogli śledzić na bieżąco transmisję z III edycji rajdu Baja Poland. Nie zabrakło również wrażeń dla najmłodszych uczestników imprezy, dla których przewidziane były liczne konkursy oraz symulatory zderzeń.

Głównymi organizatorami III edycji Baja Poland było Województwo Zachodniopomorskie, Miasto Szczecin oraz Gmina Dobra.