Baja Polska

Baja Poland 2012 – hat-trick i klęska faworytów

W dniach 6-9 września 2012 r. rozegrana została IV edycja rajdu Baja Poland. W ramach największego rajdu typu cross country w Polsce, odbyły się Rajdowe Mistrzostwa Polski Samochodów Terenowych, runda Pucharu Świata FIA, Puchar Strefy Centralnej FIA-CEZ oraz Mistrzostwa Słowacji w Cross-Country. W Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim zjawili się najwięksi mistrzowie rajdów terenowych. Głównym pretendentem do zwycięstwa był Krzysztof Hołowczyc, jednak konkurencja w Baja Poland 2012 była niezwykle wymagająca.

Rajd Baja Poland za trudny dla faworytów

Tradycyjny start rajdu rozpoczął się od Prologu w Szczecinie. Trzynastokilometrowy odcinek zakończył się wygraną Vladimira Vasillieva z Rosji. Krzysztof Hołowczyc zajął trzecią lokatę. Świetnie spisał się legendarny polski skoczek – Adam Małysz, który jadąc o wiele słabszym Mitsubishi L200, osiągnął w Prologu siódmy czas. W kolejnym dniu, rywalizacja przeniosła się na poligon wojskowy w Drawsku Pomorskim. Tutaj, zawodnicy zmierzyli się na dwóch odcinkach o łącznej długości ok. 300 km. Najlepszy i bezkonkurencyjny okazał się Krzysztof Hołowczyc, który bardzo szybko przesunął się na pozycję lidera. W dalszym ciągu bardzo dobrze radził sobie Adam Małysz, który utrzymał siódmą lokatę. Nieoczekiwanie z tyłu zostali faworyci Baja Poland 2012 – Khalifa Al-Mutaiwei oraz Jean-Louis Schlesser.

Hat-trick Hołowczyca i doskonały skok Małysza

Finał zmagań w Baja Poland 2012 odbył się w gminie Dobra. Tutaj zaplanowane zostały również dwa odcinki o łącznej długości ok. 158 km. Na profesjonalnie zaplanowanej i utworzonej trasie, kierowców dopingowało mnóstwo kibiców. Wyznaczone przez organizatora punkty widokowe pękały w szwach. Polscy fani najbardziej wspierali Hołowczyca, który pewnie zmierzał po trzecie zwycięstwo z rzędu w Baja Poland. Wielu kibiców trzymało kciuki również za załogę Małysz-Marton, która świetnie spisywała się na trasie finałowych zawodów.

Na mecie nie było niespodzianki. Jako pierwszy na finiszu zameldował się Krzysztof Hołowczyc, który zwyciężył w Baja Poland po raz trzeci z rzędu. Warto wspomnieć, że był to pierwszy wyścig „Hołka” u boku nowego pilota – Felipe Palmeiro. Portugalczyk świetnie zastąpił długoletniego towarzysza polskiego kierowcy – Jeana-Marca Fortin. Doskonały czas podczas finałowych zmagań wykręcił Adam Małysz, który w klasyfikacji generalnej Baja Poland 2012 zajął rewelacyjne piąte miejsce.