Baja Polska

Baja Poland 2015 – smutne zwycięstwo

Rajd LOTTO Baja Poland 2015 przeszedł do historii jako wielkie motoryzacyjne święto. Tłumy kibiców, wspaniała atmosfera i najlepsi kierowcy na świecie – to musiało się podobać. Organizowany już po raz siódmy, rajd Baja Poland był równocześnie ósmą rundą Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych. Na starcie, kibice zobaczyli ponad sto samochodów, motocykli, quadów, ciężarówek oraz pojazdów UTV. Trasa zawodów liczyła 706 km, z czego 414 km stanowiły odcinki specjalne.

Inauguracja na Wałach Chrobrego

Zgodnie z tradycją, sercem rajdu Baja Poland było miasteczko rajdowe zlokalizowane w Szczecinie. Tam znajdowała się meta VII edycji rajdu, natomiast start odbył się w innym, wyjątkowym miejscu nad brzegiem Odry. Inauguracja LOTTO Baja Poland 2015 tym razem miała miejsce na Wałach Chrobrego – jednym z najbardziej prestiżowych miejsc w Szczecinie. To stąd kierowcy wyruszyli na obrzeża miasta, gdzie rywalizowano na odcinku super specjalnym. Jak zwykle, najbardziej wymagające próby czekały kierowców na poligonie w Drawsku Pomorskim. Rajd kończyły tradycyjnie OS-y w gminie Dobra, które w tym roku miały łączną długość 120 km. Dodatkowo, pikanterii całej rywalizacji dodał ulewny deszcz, który towarzyszył kierowcom podczas finałowych przejazdów. Niesprzyjająca aura nie odegrała jednak znaczącej roli w ustaleniu klasyfikacji końcowej rajdu.

Hołowczyc na piątkę

Po pierwszym, niemal 150-kilometrowym przejeździe na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim, prowadzenie w zawodach objął Krzysztof Hołowczyc – trzeci zawodnik prestiżowego rajdu Dakar. Podczas VII edycji Baja Poland pilotem olsztynianina był Łukasz Kurzeja. Polska załoga jadąca MINI All4 Racing nie oddała już prowadzenia do samego końca. „Hołek” wygrał dwa z pięciu odcinków specjalnych i pokonał drugiego Nassera Al-Attiyah o ponad siedem minut. Dla polskiego kierowcy było to piąte zwycięstwo w Baja Poland. Trzecie miejsce przypadło w udziale Bernhardowi Ten Brinke. Tuż za podium znalazł się Martin Kaczmarski, a za jego plecami uplasował się kolejny z Polaków – Marek Dąbrowski.

Zakończenie kariery

Po zwycięstwie w LOTTO Baja Poland 2015, Krzysztof Hołowczyc ogłosił zakończenie profesjonalnej kariery w rajdach terenowych. „Hołek” przez lata stał się ambasadorem Baja Poland, promując go i pomagając w jego organizacji. VII edycja rajdu osiągnęła wysoki poziom i rangę. Baja Poland stała się jedną z najlepszych imprez cross-country na świecie. To była wymarzona okazja dla najpopularniejszego polskiego kierowcy rajdowego, aby ogłosić zakończenie swojej wspaniałej kariery.