Baja Polska

Baja Poland 2018 – piękny jubileusz

W dniach 31 sierpnia – 2 września odbył się jubileuszowy i zarazem największy rajd samochodów terenowych w Polsce, czyli Columna Medica Baja Poland. Dzięki władzom Szczecina, baza zawodów po raz trzeci zlokalizowana została na wyspie Łasztownia. Po raz pierwszy w historii Baja Poland, kierowcy mieli do pokonania próby sportowe o łącznej długości przekraczającej 500 km. Kolejny rekord trasy padł w Drawsku Pomorskim, gdzie odcinek specjalny liczył 220 km. Głównym faworytem do zwycięstwa był Jakub Przygoński, który przyjechał do Szczecina jako lider Pucharu Świata.

Wielu chętnych do zwycięstwa

Jakub Przygoński startował w VII rundzie Pucharu Świata FIA jako zwycięzca etapów w Dubaju, Katarze i we Włoszech. Reprezentant Orlen Team był w fenomenalnej formie, jednak apetyt na zwycięstwo w jubileuszowej edycji Baja Poland miał również Martin Prokop oraz Vladimir Vasiliev. O swoim szóstym triumfie w polskiej edycji rajdu marzył także popularny „Hołek”, który po raz kolejny wrócił ze sportowej emerytury, by ścigać się w okolicach Szczecina. Do zawodów zgłosił się również Niemiec Dirk von Zitzewitz – zwycięzca legendarnego rajdu Dakar z 2009 r. Columna Medica Baja Poland 2018 była również rundą mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej, Mistrzostw Polski, Mistrzostw Czech oraz Pucharu Polski i Dacia Duster Elf Cup. Z tego też powodu na starcie imprezy stanęło ponad 100 pojazdów.

Następca Hołowczyca

W Prologu najszybciej pojechał Przygoński. Polski kierowca i jego pilot Tom Colsoul, wyruszyli na najtrudniejszy etap rajdu w Drawsku Pomorskim jako liderzy zawodów. Ponad 200-kilometrowy odcinek specjalny po raz kolejny okazał się decydujący o dalszych losach rywalizacji w Baja Poland. Po pierwszej próbie na poligonie, najlepszy okazał się Krzysztof Hołowczyc, który pokonał Przygońskiego o niespełna dwie minuty. Popołudniowy przejazd niestety źle skończył się dla „Hołka”, który utknął na trasie. Błotna pułapka kosztowała go stratę kilku minut, które pogrzebały jego szansę na szósty triumf w imprezie. W finałowych rozgrywkach, mimo sporego komfortu, lider zawodów utrzymywał szybkie tempo i wygrał dwa z czterech odcinków specjalnych. Pecha miał Martin Prokop, który przez awarię samochodu stracił trzecią pozycję na rzecz Vladimira Vasilieva. Taki układ na podium utrzymał się już do końca rajdu. Jakub Przygoński został drugim Polakiem, który zwyciężył w Baja Poland – rundzie Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych.

Dzięki zwycięstwu w Columna Medica Baja Poland 2018, Jakub Przygoński otrzymał 30 punktów i powiększył przewagę nad rywalami w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Ostatecznie polski kierowca triumfował w Pucharze Świata w sezonie 2018, powtarzając sukces Krzysztofa Hołowczyca z 2013 r.